Výsledky Earnia za září 2024

Tomáš Hucík

Na podzim 2024 stojí trh s kryptoměnami na křižovatce významných makroekonomických událostí, které mají potenciál změnit podobu kryptoprostředí pro obchodníky a investory na dlouhou dobu dopředu.  

Od snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem, přes opětovně zvýšený zájem o bitcoinové ETF a americké volbyaž po makroekonomický pohled společností jako je BlackRock na bitcoin samotný.

Září byl první měsíc, kdy se tyto změny začínají pomalu odvíjet a odhalovat svojí podstatu. V dnešním článku se tak spolu podíváme na některé z těchto událostí. 

Snížení sazeb od FEDu

Asi nejdůležitější událostí, kterou jsem zmiňoval už několikrát, bylo rozhodnutí Federálního rezervního systému snížit úrokové sazby v září 2024 . Tváří v tvář tlaku zpomalujícího se hospodářského růstu a rostoucím obavám z mírné recese FED snížil sazby o 50 bazických bodů. Tento krok byl vnímán jako snaha o stimulaci půjček a výdajů, měl však taky výrazný dopad na trh s kryptoměnami. 

Nižší úrokové sazby tradičně snižují atraktivitu aktiv s pevným výnosem, jako jsou dluhopisy, což vede investory k hledání alternativních výnosů. Kryptoměny, zejména bitcoin, z tohoto rizikového prostředí těžily, protože investoři hledali aktiva, která by se mohla v prostředí snižujících sazeb zhodnotit. To je v souladu s narativem, že Bitcoin, často přezdívaný „digitální zlato“, funguje jako zajištění proti inflaci a devalvaci fiat měny. Je potřeba ale říct, že za náhlým nárůstem je nejspíš zatím jenom spekulace, protože opravdový růst aktiv se po snížení úrokových sazeb začne projevovat až v průběhu několika dalších měsíců.  

Zdroj: Bybit, Earnio. Příklad růstu cen aktiv na indexu SP500. Ceny SP500 rostou ale jenom v případě, že ekonomiku nezasáhne recese

Bitcoinové ETF

V září se také obnovil zájem o bitcoinové ETF, který byl během léta poněkud utlumený. Nedávné snížení sazeb ze strany Fedu a stabilizace inflačních očekávání vyvolaly prudký nárůst přílivu institucionálních prostředků do těchto nástrojů. Objemy v bitcoinových ETF vyskočily oproti srpnu o více než 25 %, což signalizuje rostoucí důvěru institucí v tuto třídu aktiv.

Zdroj: X, @Alex Kruger. Předpoklad cenového směrování podle výsledků zaměstnanosti + oznámení snižování úrokových sazeb.

Zdroj: https://www.coinglass.com/bitcoin-etf 

Klíčové úrovně se drží pevně 

V průběhu měsíce ceny bitcoinu výrazně kolísaly, přičemž na konci 30. září 2024 se uzavírací cena denní svíčky pohybovala kolem 63 329,50 USD. V půlce měsíce se cena bitcoinu krátce dotkla dokonce 66 000 USD, což bylo částečně způsobeno reakcí trhu na údaje o inflaci v USA a snížením úrokových sazeb Federálním rezervním systémem. Začátkem října pak přišel ještě znovu krátký propad, ten souvisel zejména s napětím na blízkém východě.

Aktuálně se cena bitcoinu hýbe v rozpětí mezi rezistencí (cenovou hranicí, kterou má trh problémy překročit) kolem 65000-66000 USD a supportem (cenovou hranicí, pod kterou trh typicky nepropadne) kolem 58 000 USD a nižší support se poté nachází kolem 54 000 USD

RSI, indikátor signalizující jak moc je trh přepálený (na grafu úplně dole), ukazuje hodnoty kolem 70, což je relativně vyšší hodnota. Když tento indikátor vystoupá jasně nad 70, znamená to, že je trh překoupený, a může potenciálně následovat korekce. Zdroj: tradingview.com

Fear and greed, ukazující jak moc jsou účastníci trhu chamtiví vs. jak moc se bojí, je taky na svých středních hodnotách. I to hezky vykresluje fakt, že jsou trhy v určitém “rovnovážném” stavu. Lepší termín by ale možná byl v “limbu”. Tento termín by hezky vyjadřoval situaci, kde trhy čekají na další důležitou událost, kterou budou nejspíš americké prezidentské volby.

Zdroj: https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/

Americké prezidentské volby

Snažit se odhadnout výsledek amerických prezidentských voleb, když pravděpodobnost vítězství obou z kandidátu se v podstatě rovná výsledku hodu mincí, se jeví opravdu jako složitý úkon.

Donald Trump se staví do pozice krypto-kandidáta a tak jeho zvolení může, minimálně krátkodobě, trhy výrazně pozvednout. Kamala Harris sice není orientovaná proti kryptoměnám, ale její postoj je mnohem více nejistý. Tento těsný souboj tak může minimálně na pár měsíců rozhodnout, kam se kryptoměnové odvětví bude vyvíjet.
 
Ty nejvíc “bežné” a klasické průzkumy aktuálně favorizují Kamalu Harris.
Podle dat z článku od BBC Kamala Harris aktuálně vede 49:46. Jenomže volební systém v USA je specifický tím, že nemusí vyhrát kandidát s největším počtem hlasů. Volí se tam totiž prostřednictví sboru volitelů. Každý z 50 států má přidělen určitý počet volitelů na základě počtu obyvatel. Nepotřebujete tak získat na svou stranu většinu obyvatelstva, ale většinu hlasů volitelů. O tom, kdo se stane americkým prezidentem, tak rozhodne několik málo států, ve kterých je podpora pro oba kandidáty nejvíc vyrovnaná. Aktuálně to vypadá, že nejklíčovějším státem bude Pensylvanie. Ta je s 19 voliteli relativně veliká , a tak je pravděpodobné, že kdo získá Pensylvanii, vyhraje volby.

Podle průzkumu v Pensylvánii aktuálně vede Kamala Harris, ale jenom o 0,7 %, což může být i statistická odchylka. Je ale pravda, že tam v průzkumech vede, i když jenom velice těsně, už delší dobu.

Takže podle celostátních průzkumů, i podle průzkumů v nejklíčovějším státě, Kamala Harris vede. Tak proč ale podle největšího predikčního trhu na světě polymarket.com vede Donald Trump?

Důvodů pro tuto disparitu může být několik. Polymarket je v podstatě krypto-nativní nástroj a tak přirozeně víc táhne ke Trumpovi. Na druhou stranu tam dlouho vedla i Kamala Harris, takže zase až tolik předpojatý asi nebude. 
 
Na Polymarketu se navíc dají předpovědi “obchodovat”. Takže to, že kandidát vede, neznamená, že lidi sází na jeho výhru, ale spíš že sází na to, že v budoucnu bude alespoň na chvíli výhře blíž, než teď a že v tu chvíli zrealizují zisk. 
 
Jedním z důvodů může ale být také fakt, že se účastníci trhu víc věnují granulárním datům. V analýze se dá jít na úroveň států a v nich ještě na úroveň okresů. Podobně komplikovaná data z různých ukazatelů se dají uplatnit napříč mnoha státy. I tyto data ale mohou být hodně těžká na interpretaci a u malé vzorky hodně zkreslující co vytváření závěrů a kvalifikovaných odhadů komplikuje. 

Příklad analýzy granulárních dat

V klíčovém státě Pensylvánie můžou voliči volit I poštou, předtím si ale o tuto službu musí zažádat. Aktuálně si o tuto službu v Pensylvánii víc žádají podporovatelé demokratů, tedy pravděpodobně voliči Kamaly Harris. Pokud budou současné trendy pokračovat, odhaduje se, že žádostí o volbu poštou v Pensylvánii budou mít demokrati zhruba o 480 000 víc, než republikáni Donalda Trumpa.  
 
Jasná výhoda pro demokraty, že ano? Právěže až tady to začíná být zajímavé. 
Když v roce 2020 vyhrál Joe Biden, v Pensylvánii měl náskok v žádostech o volbu poštou cca 1,2 miliona. Jenomže tou dobou byl Covid. Teď to vypadá na náskok pro demokraty kolem 480 000. Co je sice stále hezký náskok, má to ale malý háček.  
Joe Biden vyhrál v Pensylvánii jenom o 80 000 hlasů.

A teď to ještě zkomplikujeme. 

Poměr žádostí o hlasování poštou byl v roce 2000 cca 2,51 ve prospěch demokratů. (2,5 žádosti demokrata vs 1 žádost republikána) Teď to vypadá, že poměr žádostí o hlasování poštou bude jenom cca něco kolem 1,7 - 1,8 ve prospěch demokratů. (1,7 žádost demokrata vs 1 žádost republikána). 
Podle této metriky se tak náskok pro demokraty začíná snižovat. 
 
Výpočet nezohledňuje fakt, že to, že podporujete určitou stranu nemusí znamenat, že budete nakonec volit jejího kandidáta.  
Pensylvánie tak bude nejspíš opravdu moc těsná, možná ještě víc než uplynulé roky. 
 
Ať americké volby dopadnou jakkoliv, do této doby se dá očekávat volatilní prostředí, kdy ceny kryptoměn nejspíš budou ale “vyčkávat” a pohybovat se jenom v rámci jasně definovaného cenového rozpětí. 

Jak si s tímto nestálým prostředí poradilo naše Earnio?

V Earniu nadále dodržujeme strategii, kterou jsem vám představil v předešlém článku. Na trhy máme z krátkodobého hlediska opatrný býčí pohled s jasně definovanými pravidly jak se zachovat v případě, že se trh vydá nahoru, nebo v případě, že se vydá dolů. 
 
Algoritmické strategie, to jsou ty, které automaticky, bez zásahu člověka obchodují koš kapitalizovaných kryptoměn, na začátku měsíce nastupovali do pozic a postupně v čase uzavírali zisky. Protože tam ale byla otevřená i část pozic ze srpna, které na tom nebyly tak dobře, tyto zářiové zisky nebyly až tak vysoké.

Obchod na BTCUSD, kdy strategie hezky zachytila cenový nástup kolem vyhlasování snížení sazeb.

V Earniu jsme ale taky využili bionické obchodování spotu, v tomto případě to bylo zejména ethereum a bitcoin. Známé “nakup dole, prodej nahoře” se hezky povedlo a z pozice jsme vystupovali kolem lokálního topu, když už bylo jasné, že trh nemá sílu dál pokračovat a začátkem října přišel sešup dolů.

Pokud si říkáte, že tento obchod vypadá podezřele podobně jako ten v článku o StayKingu je to proto, že pro Earnio a StayKing jsme začali používat stejné bionické strategie (manuální trading), odlyšují se ale velikostí pozic a řízením rizika. Uplatnění stejné strategie traderovi šetří čas a může tak víc času věnovat vývoji nových strategií.

Nesměrová část portfolia, tedy oskytování likvidity na centralizovaných a decentralizovaných burzách a arbitráže byly v září jenom malým doplňkem, který na konečný výsledek neměl vyliký vlyv.

V takhle nejasném období se nám povedl moc hezký výsledek a tak za mésíc září 2024 Earnio uzavírá zisk 2,02%, tedy 218 266 USDC.