Výsledky Earnia za srpen 2024

Tomáš Hucík

O propadu na trhu začátkem srpna se toho napsalo a koneckonců i namluvilo už docela dost.  

Tento propad způsobený nepřesvědčivými čísly v americké ekonomice a taky situací na japonském trhu hezky ukázal, jak můžou být globální trhy nevyzpytatelné. 

Než abych se opakoval s tím, co jsem napsal v článku o StayKingu, nebo o čem jsme mluvili s Adamem , podívejme se trochu netradičně rovnou na graf, jak se s touto situací vypořádaly naše strategie.

Bitcoin se od půlky února pohybuje v sestupném kanálu, mírné průrazy v obou stranách mají krátkého trvání. Zdroj: tradingview
Zdroj: Tradingview. 

Obrázek můžete číst tak, že na začátku naše algo strategie měly nabrané LONG pozice, které se ale postupně zavíraly ve ztrátě. Příklad je tento obchod na BNBUSDT, který nastupoval v malém růstu, ale v propadu byl zasažený stop-loss.

Zdroj: Bybit, Earnio
Zdroj: Bybit, Earnio

V čem ale strategie zafungovaly skvěle, je, že neprohlubovaly ztrátu. Zdá se to triviální, ale risk managment je v profesionálním investování ještě důležitější, než samotný „geniální“ nápad. V nejhlubším momentu trhu tak byla ztráta jenom něco kolem mínus 70 000 USD, což nepředstavuje ani 1 % celého portfolia. 
 
Když se momentum na trhu obrátilo, první strategie, která tento obrat zachytila ,byla GGS. Je to naše nejaktivnější strategie, která obchoduje krátké a pravděpodobné pohyby ve směru trendu, aktuálně zapnutá pro obchod jenom v uptrendu. Té se tedy tento nárůst povedlo zobchodovat hezky. Nezachytila ho hned, ale když se na jejím nejnižším časovém rámci, který obchoduje, začal vytvářet stoupající trend, naskočila. Příklad můžete vidět tady na obchodu ETHUSD. 

Zdroj: Bybit, Earnio.

Po tom, co se cena navrátila na cenovou hladinu kolem 60 000 USD i naše strategie začaly uzavírat postupně zisky. Trh se oklepal a začal znovu postupovat pár dní do strany a poté, co se ukázalo, že ony ekonomické výsledky v USA možná nebudou až tak hrozné, na chvíli vyletěla cena BTC těsně pod 65 000. I tady se ale vrátila ke svému rovnovážnému stavu a poslední týden začala vyklesávat. 
 
Tento poslední pokles těsně před koncem měsíc nám postupně smazal všechny otevřené zisky a algoritmické strategie tak zavřely měsíc v malé ztrátě. 
 
Aktuálně se trh už několik měsíců pohybuje na rozcestí a obchodníci hledají signál, kterým směrem se tak může vydat. 
 
Zajímavé je, že makroekonomická data jsou opravdu jaksi „nerozhodná“. 
A k tomu ty nešťastné volby v USA, kde to taky aktuálně pravděpodobnostně vypadá jako hod mincí. 
 
Hodně se mi líbí tento post od Alexe Krugera, ve kterém odhaduje, jaký je potenciální vývoj podle ekonomických výsledků.  

Zdroj: X, @Alex Kruger. Předpoklad cenového směrování podle výsledků zaměstnanosti + oznámení snižování úrokových sazeb.
Zdroj: X, @Alex Kruger. Předpoklad cenového směrování podle výsledků zaměstnanosti + oznámení snižování úrokových sazeb.
 

Problém je v tom, že my jsme opravdu někde uprostřed. Výsledky stavu americké zaměstnanosti z minulého týdne byly pod očekáváními, ale stále průměrné. Inflace v USA tento týden vyšla podle očekávání. Tam se žádný skok neudál. A úrokové sazby v USA se budou vyhlašovat příští týden, pravděpodobně půjde o snížení o 25, nebo o 50 bazických bodů. 

Toto by nás házelo opravdu někde doprostřed tabulky, kde se nedá říct, jak to může dopadnout.

Na druhou stranu je tady hodně pozitivních zpráv a dat. Zásoba likvidních peněz v oběhu začala poslední dobou znovu stoupat. Toto bylo historicky předzvěstí růstu ceny bitcoinu. Někdo cykličnost ceny bitcoinu připisuje halvingu, někdo právě tomuto nárustu zásoby peněz.

Pravdou je, že oba faktory mají faktický a lehce vysvětlitelný efekt. Halving snižuje množství BTC, které se vyplácí těžařům za vytěžení bloku, snižuje se tak inflace bitcoinu. Zvýšená zásoba peněz v oběhu zase znamená, že máte více peněz, za které můžete nakupovat aktiva.

Zdroj: tradingview.com. Červenou čárou je cena bitcoinu. Slabá přerušovaná linka je globální zásoba peněz a oranžovou jsou naznačené halvingy. Když zásoba peněz rostla, cena bitcoinu obvykla následovala.

V ekonomice jednoduše dochází k obdobím kontrakce a expanze. Trhy jsou teď někde na křižovatce, kdy se rozhoduje, jakým směrem se vydají a u toho přešlapují na místě, nebo jdou nervozitou mírně dolů.

Z tohoto předpokladu tak vycházíme i my a na tom stavíme naši obchodní tezi, kterou bych shrnul zhruba takto:

Pokud je trh na křižovatce a u toho jde pozvolna do strany a mírně dolů, jsme ochotni absorbovat i případnou menší ztrátu za cenu, že jasně zachytíme cenový nástup nahoru a bullrun.

V případě, že by cenový nástup ale nenastal a došlo by naopak k propadu a recesi, máme na strategiích ověřené (taky podle toho, co se událo teď na začátku srpna), že nám případný propad nevytvoří velikou ztrátu a umožní přepnout na strategie, které obchodují pokles.

No a proč máme strategie zatím tedy nastavené tak, aby zachytily hlavně nárůst?

Vycházíme z toho, že ten nárůst ty případné ztráty pokryje. Je to výsledek poměřování riziko vs. odměna. Může se to nepovést, a trh půjde dolů. S tím počítáme.
Vycházíme z toho, že odměna v období, kdy trhy půjdou nahoru, předčí riziko, když trhy půjdou dolů nebo nadále do strany. A předčí i případnou odměnu, kdybychom se snažili zobchodovat přímo tento pohyb do strany.

Naši obchodní tezi ale samozřejmě podrobujeme neustálému skrutiniu a posuzujeme ji na základě nových faktů a dat. Prozatím ale drží.

Jak dlouho podobný stav může trvat?

To lze jen těžce odhadovat. První odpovědi dostaneme už se zmíněnými úrokovými sazbami v USA příští týden. Druhou důležitou událostí budou prezidentské volby v USA. Vítězství Donalda Trumpa by bylo pro krypto-odvětví minimálně krátkodobě cenovým katalyzátorem. V případě vítězství Kamaly Harris to může být ještě složité.

No a proč máme strategie zatím tedy nastavené tak, aby zachytili nárůst?

Jak už jsme zmiňoval, vycházíme z určité tržní cykličnosti (zmiňované výše), ale taky i z jiných indikátorů, které se pomalu opět převrací na bullish stranu.

Jednou z nich je například graf toho, jestli těžaři prodávají, nebo drží vytěžené bitcoiny.
No a vypadá to tak, že po dlouhé době teď přestali prodávat

Zdroj: Glassnode

Investice venture fondů do krypto odvětví jsou aktuálně taky vyšší, než průměrné venture investice do start-upů. Znamená to, že si tento typ investice fondy nechtějí nechat ujít.

Zdroj: Galaxy research. Černou barvou jsou investice do krypta, modrou průměrné investice celkově.

Stoupá taky zásoba stablecoinů v oběhu. Toto v podstatě znamená nárůst prostředků v kryptosvětě, které jsou připravené na to, aby byly využity k nákupu kryptoměn.

Zajímavé jsou tady dvě věci. První, že podíl USDC tolik neroste, protože Circle jako americká společnost docela trpí tlakem tamního regulátora, zatímco Tether tam regulaci nemá. Druhým zajímavým faktem je vznik PYUSD, co je stablecoin vydávaný přímo Paypalem. Ano, jedna z největších platebních společností Paypal má taky svůj stablecoin. I když je jeho podíl zatím maličký, začíná se zvyšovat.

Zdroj: Allium. Nárůst stablecoinové zásoby je podobná metrika jako zásoba peněz v oběhu, jenom ještě víc specifická pro krypto.

Naše nevektorové složky portfolia, teda takové, které se primárně neřídí tržními podmínkami, jako je market making nebo arbitráže, zaznamenaly malý zisk, čím stáhly ztrátu vygenerovanou algoritmickým obchodováním. I táto složka plní důležitou roli právě ve stabilizaci portfolia.

Výsledek Earnia za tento měsíc byl: -0,14 %.