Výsledky Earnia za květen 2024

Tomáš Hucík

V minulém článku jsem zmiňoval, že se cena bitcoinu pohybuje uvnitř kanálu a v podstatě můžu stejný úvod použít i tentokrát. Takže jdeme na to. Cena bitcoinu se už delší dobu pohybuje v rozpětí mezi 60 000 USD za dolar až 72 000 USD za dolar. 
 
Všechny snahy o proražení těchto cenových hladin jsou zamítnuty a v případě, že náhodou dojde k proražení, tak nemá dlouhého trvání a cena se vrací zpátky do pásma. 
 
Protože se jedná o dost široké rozpětí, dochází uvnitř k pohybům, které sice vypadají, jako směrování trhu, ale při dostatečném oddálení jde opravdu vidět, že se jedná jenom o větší nebo menší vlnky.

Bitcoin se už několik měsíců obchoduje uvnitř kanálu - Tradingview.com

Bitcoin se už několik měsíců obchoduje uvnitř kanálu - Tradingview.com

Index S&P 500 a jeho vývoj

Zajímavé na tomto cenovém vývoji je, že se graf bitcoinu odlepil od grafů velkých technologických indexů.

NASDAQ a SP500 v posledních dnech zaznamenávají den po dni nová a nová historická maxima, ale bitcoin, který bývá někdy taky považován za „technologický“ obchodní nástroj a v minulosti jeho cena s cenami technologických akcií korelovala, se „plácá“ ve výše zmíněném pásmu. 

Co to znamená se odhaduje těžce, dvě zajímavá vysvětlení jsou, že se z bitcoinu stává jakýsi „kanárek“, který by tím pádem naznačoval větší přepad na světových trzích, resp. že vlastně vývoj na akciových trzích předbíhá.

Je taky možné, že bitcoin za akciemi nestíhá a máme před sebou období růstu ceny, kdy se je bude snažit tzv. doběhnout. 

Graf SNP500, indexu 500 největších amerických společností dosahuje nového maxima - Tradingview.com

Graf SNP500, indexu 500 největších amerických společností dosahuje nového maxima - Tradingview.com

Bitcoin ETF flow

Pravda je, že pro případný růst má bitcoin našlápnuto dost dobře. 
Začátkem června zaznamenaly bitcoinové ETF svůj rekordní týden, co se týče přílivu nových bitcoinů.

Je tedy vidět, že o bitcoinová ETF je i nadále zájem, a navíc to z grafu přílivů a odlivů vypadá, že si Grayscale Bitcoin Trust už vystřílel náboje, a začínají mu docházet bitcoiny, které by prodával.

GBT totiž byl původně uzavřeným trustem a vlastnil bitcoiny už před transformací na ETF.

Na grafu můžete vidět, že první červnový týden přílivy výrazně převyšovaly odlivy - Theblock.com

Na grafu můžete vidět, že první červnový týden přílivy výrazně převyšovaly odlivy - Theblock.com

Funding rates

Jeden ze zajímavých jevů, o kterých se mluví trochu méně, je fakt, že současný trh s bitcoiny je bojištěm kontrastních strategií. ETF jsou přesvědčeny o dlouhodobé hodnotě bitcoinu a neustále zvedají své podíly.  

Hedgeové tradingové fondy mezitím využívají short pozice na derivátech. Cílí tak na funding rates, které jsou aktuálně v případě short pozic pozitivní. Funding rates funguje v tomto případě tak, že pokud držíte otevřenou short pozici (obchodujete na pokles ceny), tak vám burza vyplácí odměny.

A v současné době někdy tyto funding rates dosahují v přepočtu na roční výnos i dvouciferných čísel.

Tyto hedgeové firmy tak můžou například nakoupit spot prostřednictvím ETF a proti tomu otevřít short na futures, tyto dvě pozice se navzájem vykryjí, není tam tedy riziko vyplývající z výkyvu ceny a vy jenom kasírujete funding rates.

Tento boj spotových long pozic a short futures pozic vytváří pozoruhodnou dynamiku a bude skutečně zajímavé sledovat, jak to dopadne.

Heat mapa funding rate přepočtených na průměrný roční výnos den po dni - Coinglass.com

Heat mapa funding rate přepočtených na průměrný roční výnos den po dni. Co kdyby například zůstaly funding rates stejné celý rok tak, jak byly 9. června 2024? Držení otevřené short pozice by tak přineslo výnos 10,27 % za rok - Coinglass.com

Etheruem a jeho růst

V druhé půlce května pak trhy zasáhla novinka, kterou ve skutečnosti očekával opravdu málokdo. Americká komise pro cenné papíry schválila klíčové dokumenty  spojené se schvalováním ETF fondů na spotové ethereum.

Jedná se obrovský milník pro druhou největší kryptoměnu. Schválení bylo překvapivé a odehrálo se hodně rychle, ještě předtím odhadovali analytici možnost na úspěch ne víc než 25%. 
 
Když se schvalovací mašinerie spustila, cena etherea vyskočila o 25 % těsně pod 4000 USD.

Protože do samotného začátku obchodování zbývá nejméně pár týdnů a možná i pár měsíců, ETH svou cenu neudrželo a postupně všechny zisky opouští. Stále se totiž ještě čeká na SEC s jejich schválením formuláře S-1, který upravuje samotné podmínky obchodování těchto ETF. 

Zkuste na slepém grafu uhodnout, kdy se objevily zprávy o tom, že ETF bude schváleno - Tradingview.com

Zkuste na slepém grafu uhodnout, kdy se objevily zprávy o tom, že ETF bude schváleno - Tradingview.com

Naše obchodování 

Stejně jako jsem na začátku článku zmiňoval ten předešlý, udělám to i na konci. 

Protože se situace na trhu příliš nezměnila, ani situace v našem portfoliu se příliš neliší od té z minulého měsíce

Nadále máme nastavené spíše pro-trendové strategie, které lépe obchodují v rostoucím trhu. Protože se trh ale nadále pohybuje do strany, tak pozice, které jsou otevřeny, jsou obvykle uzavřeny v malém zisku, nebo v malé ztrátě. 

Pozice na kryptomene ETH/USDT - Bybit.com

Na grafu můžete vidět, jak se strategie snaží kapitalizovat na cenovém růstu, částečně realizuje zisk, ale část uzavírá ve ztrátě - Earnio trading, Bybit.com

Výhodou této skladby portfolia je, že v případě breakoutu, tedy kdyby cena prorazila rezistenci v horní části kanálu, který je na obrázku č.1, a pokračovala by směrem nahoru, můžeme na tomto pohybu pěkně kapitalizovat. 

Nadále vidíme na trhu spíše pozitivní sentiment. Krypto je jedním z hlavních témat amerických voleb, ETF bylo schváleno v Hong-Kongu, teď se k tomu přidalo ETF v ETH, zásoba bitcoinů na burzách dlouhodobě klesá atd. 

V našem portfoliu jsme navíc kompletně změnili infrastrukturu a začali používat nové nástroje, které zlepšily samotnou exekuci. Díky tomu se tedy vykonávaní obchodů zrychlilo řádově na milisekundy a už se nám nestává, že by se prodleva mezi zadáním obchodu a jeho vykonáním prodlužovala.  

Toto všechno jsou důležité kroky k tomu, abychom byli schopni kapitalizovat na nástupu cenového růstu. 

I přes nevýrazný trh se nám tak tento měsíc povedl hezký výsledek 1,1 %. Mezi členy Networku z toho šlo 111 028 USDC.

Odměny pro účastníky programu Earnio FIX a affiliate odměny budou do plné výše doplaceny z prostředků projektu. 


Výsledky Earnia za květen 2024

Výsledky Earnia za květen 2024

Výsledky Earnia za duben 2024

Výsledky Earnia za duben 2024

Výsledky Earnia za březen 2024

Výsledky Earnia za březen 2024

Výsledky Earnia za únor 2024

Výsledky Earnia za únor 2024