Výsledky Earnia za červenec 2024
V každém článku o výsledcích Earnia se snažím na začátku věnovat zejména cenovému vývoji bitcoinu na grafu. A pokud jste četli můj článek minulý měsíc, tak víte, že tento cenový graf nám zatím dává smíšené signály.
Někomu se může zdát, že graf bitcoinu aktuálně vykresluje tzv. krabí trh, tedy že se jenom hýbe do strany uvnitř kanálu ohraničeného nahoru cenovou hladinou cca 70 000 dolarů za BTC a dole cca 50 000 dolarů za BTC. Tento kanál, jehož rozpětí je jinak dost velké, má ale jednu charakteristickou vlastnost, jíž se dá s přibývajícím časem pozorovat na grafu čím dál tím víc.
Graf totiž vykresluje lower lows, ale i lower highs. To znamená, že tyto nízké úrovně jsou postupně nižší a nižší, ale vyšší úrovně se taky postupně propadají na nižší hladinu.
Už je tak relativně dobře vidět, že bitcoin je přeci jen pár měsíců v mírně klesajícím kanálu. Není nijak výrazný, ale je pozorovatelný.
Uvnitř tohoto kanálu dochází navíc k docela výrazným krátkodobým pohybům. Vypadá to, že účastníci trhu hodně citlivě reagují na jakékoliv signály. Jakákoliv negativní zpráva způsobí nejdřív výprodeje a následně, když se po pár hodinách trh uklidní a tradeři zjistí, že ani tato zpráva neznamená konec světa a krypta, dochází k postupnému vykoupení propadu. Funguje to ale i naopak. Jakákoliv pozitivní zpráva spouští manické nákupy a po pár hodinách si tradeři uvědomí, že ani toto neznamená, že chleba bude levnější, nebo že bitcoin najednou nahradí zlato, a tak nastoupí shortaři (účastníci trhu, kteří prodávají) a cenu zase zatlačí zpátky dolů.
Kryptoměny byly vždy hodně volatilní. Přijde mi ale, že aktuálně je citlivost obchodníků na jakékoliv zprávy ještě víc zvýšená. Souvisí to možná s určitou nejistotou a neklidem, které na trhu panují. Na jedné straně máme pozitivní zprávy z kryptosvěta jako ETF na bitcoin a Ethereum, výrazného pro-krypto orientovaného kandidáta na amerického prezidenta, nebo když americké banky povolily svým poradcům nabízení investicí do kryptoměn.
Na druhé straně máme makroekonomickou situaci ve světě. Soft landing americké ekonomiky možné nebude tak soft, japonská ekonomika je na tom ještě hůř, ve světě zuří několik válek a několik dalších možná vypukne zanedlouho.
V první půlce července se trh snažil poprat se špatnou náladou na trhu, která byla způsobené zejména prodeji ze strany německých orgánů. Podle německých předpisů se všechny věci zabavené v trestní řízeních totiž musí prodat, a tak Německo nuceně prodávalo do trhu cca 50k btc. Náladě na trhu začátkem měsíce nepomohla ani ohlášená distribuce aktiv ukradených klientům při hackerském útoku v roce 2014. Od burzy Mt. Gox, protože se na trh dostávají bitcoiny, které tam předtím nebyly.
Situace se ale obrátila a trh se vydal směrem nahoru po neúspěšném atentátu na Donalda Trumpa a to proto, že Donald Trump se prezentuje jako pro-krypto orientovaný kandidát a pokus o atentát přežil.
Hned pár dní po atentátu se navíc Donald Trump zúčastnil každoroční bitcoinové konference v Nashvillu. Ve své řeči, kterou před diváky přednesl na této konferenci, toho stihl slíbit opravdu mnoho. Všechno to ale pro kryptoodvětví byly pozitivní sliby.
Postupem času se ale euforie způsobená Trumpem vytratila a koncem července se začala cena bitcoinu postupně propadat.
Tento propad byl navíc zrychlen směsicí špatných makroekonomických zpráv ze světa v prvním srpnovém týdnu.
Ať už se jednalo o ekonomické výsledky z USA, nebo problémy na japonském trhu, cenu bitcoinu to zatlačilo dokonce pod 50 000 USD.
Fear and greed index (který vyjadřuje, jak moc jsou obchodníci chamtiví vs. jak moc se bojí) se tak dostal dokonce na relativní hodnotu 17, co je nejnižší hodnota od července 2022.
Pokud se chcete dozvědět víc o tom, co způsobilo nedávný propad na světových trzích, můžete si pustit náš podcast s Adamem na toto téma.
Jak na situaci ve světě reagovalo naše portfolio?
V rámci Earnia se netajíme tím, že algoritmické strategie, které máme aktuálně nasazeny, jsou orientovány spíše pro-růstově, a tedy jim vyhovuje spíše stoupající trh.
Protože trh ale mírně klesá, tyto strategie tak nedosahují svého plného potenciálu, a v červenci vytvořily menší ztrátu.
Tato ztráta byla částečně vykryta naší nevektorovou částí portfolia, tedy tou, která není tolik závislá od směrování trhu. Řadí se sem například market making, nebo arbitráže.
V červenci jsme si poprvé zkusili taky akumulovat kryptoměny do spotového portfolia v Earniu. Protože Earnio má zároveň sloužit jako vrstva likvidity (tzv. liquidity layer) pro naši směnárnu a burzu, budeme se postupně snažit naakumulovat kryptoměny na nízkých cenových hladinách, které se potom dají používat pro operace v rámci zmíněných produktů.
Kryptoměnu, kterou jsme akumulovali tentokrát, byl ether. Protože ale pár dní poté došlo začátkem srpna na trhu ke zmíněnému propadu (který víceméně nikdo na trhu nečekal, kdo taky tušil že zrovna toto je datum, kdy se Japonsko rozhodne zvednout úrokové sazby) byli jsme nuceni s pozicí pracovat velice opatrně. Postupně jsme s klesající cenou ether dokupovali tak, aby se naše průměrná nákupní cena snižovala. Když poté trh znovu nabral sílu, celou pozici jsme odprodali v hezkém zisku.
Tady se nádherně ukázala pečlivá práce s portfoliem a letité zkušenosti, mnoho nezkušených manažerů by například v propadu zběsile prodávalo.
V současnosti velice bedlivě sledujeme aktuální zejména makroekonomický vývoj.
V týdnu od 12.8. do 16.8. nás čeká příliv několika ekonomických dat z Ameriky, které můžou o směrování trhu leccos napovědět.
Protože tezi, že jsme stále v tzv. býčím trhu (stoupajícím trhu, opakem je medvědí trh) nepovažujeme zatím za zneplatněnou, pro-růstové algoritmické strategie zatím zůstávají nasazeny. Pracujeme ale na změně a pečlivějším výběru kryptoměn, které obchodují.
V případě, že by došlo k invalidaci teze býčího trhu, i my jsme připraveni portfolio přestavět.
Earnio poprvé za posledních 15 měsíců zaznamenává ztrátu. I toto je důkaz kvalitně složeného portfolia. Záporné měsíce jsou součástí tradingu, důležité je být zejména konzistentní a nedělat si těžkou hlavou z přirozené variace, obzvláště v malé míře.
Výsledek Earnia za měsíc červenec je -0,76 %.