Výsledky Earnia za červen 2024
15. července 2024
Když se podíváte na graf bitcoinu, tak si můžete všimnout, že se jeho cena pohybuje v mírně sestupném kanálu. To nasvědčuje tomu, že na trhu dochází k ochlazení a může to znamenat, že se podíváme brzo ještě níž.
Při pohledu na graf bitcoinu je patrné, že se jeho cena pohybuje v kanálu do strany, bez jasného směru. To nasvědčuje tomu, že na trhu dochází ke konsolidaci a může to znamenat, že se podíváme brzo zpátky vzhůru.
Když se na graf bitcoinu podíváte pozorněji ještě jednou, tak si všimnete, že je to vlastně stejný graf, jenom jinak roztáhnutý. U investiční analýzy záleží hodně na tom, co chce vlastně analytik vidět a také na jeho vlastní předpojatosti. Jeho hodnocení objektivních faktů (v tomto případě grafu) tak může klidně být hodně subjektivní (vykreslení kanálu).
I proto je kvantitativní analýza, tedy analýza velkého množství dat, tak důležitá. Je to metoda, podle které stavíme naše tradingové algoritmické strategie. Pro posuzování aktuální situace je kritické používat co nejvíc možných měřítek a rozhodovat se na základě souvislostí mezi nimi.
Pravidelně v článku o výsledcích Earnia zmiňuji například ETF na spotový bitcoin. Jedná se o burzovně obchodované fondy, které mají jako své podkladové aktivum bitcoin. Tyto fundy nakupují nebo prodávají bitcoiny podle toho, jak velká je po těchto fondech poptávka a z pohledu historie všech ETF je jejich spuštění obrovský úspěch.
Exactly, a 'pretty good' day for $IBIT (like yesterday's +$121m) is more than the majority of ETFs launched this year will have in TOTAL AUM at the end of the year. That's how looney tunes these numbers are and why skeptics tend to sound like Flat Earthers. https://t.co/lOW1wFQPFw
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) July 10, 2024
A i teď, po několika měsících od spuštění, je o tyto ETF obrovský zájem a nadále mají velice vysoký pozitivní inflow, tedy nakupují z trhu velmi vysoké množství bitcoinů.
Naproti této poptávce po bitcoinech ale mají na trh vliv taky prodeje ze strany německých orgánů. Německé orgány totiž prodávají bitcoiny, které zabavily v rámci svých trestních řízení. Podle německých předpisů se všechny takto zabavené věci musí prodat, a tak Německo nuceně prodává do trhu cca 50k btc.
Tento prodejní tlak ze začátku způsobil menší paniku, ale většina z těchto BTC je už prodaných a nejspíš se tedy jednalo jenom o jednorázovou záležitost.
Podobný vliv mají na trh i prodeje vyvolané strachem z možného propadu kvůli Mt. Gox.
Tato zaniklá zkrachovaná bitcoinová burza Mt. Gox začne distribuovat aktiva ukradená klientům při hackerském útoku v roce 2014. Splácení zvyšuje prodejní tlak na trhu s bitcoiny (BTC), ať už bitcoiny prodávají opravdoví klienti Mt. Gox, nebo jenom ostatní účastníci trhu, kteří se těchto prodejů bojí, a proto se je vlastně snaží předběhnout a prodat ještě dřív.
Jedním ze zajímavých ukazatelů je Fear and Greed index. Je to indikátor, který podle sady ukazatelů jako je vývoj ceny, obchodní objemy, metriky na sociálních sítích, zmínky v médiích a podobně ukazuje, jak je aktuálně trh v relativní fázi strachu nebo chamtivosti.
Aktuálně se nacházíme někde kolem relativní hodnoty 30. Naposledy, když byly hodnoty takto nízko, jsme byli na mnohem nižších cenách. V lednu 2023 to bylo např. kolem dna posledního bearmarketu. Je zajímavé, jak je tento index volatilní a může se opravdu změnit ze dne na den. (EDIT: ke dni publikace článku ho znovu nahoru vyhoupl například atentát na Donalda Trumpa.)
Situace v našem portfoliu
Toto nejisté prostředí našim algoritmickým strategiím příliš nenahrává. Nadále je máme nastaveny především s očekáváním růstu, a tak se v stagnujícím trhu plácají a nedaří se jim dosahovat přesvědčivých čísel. Obchody se otevřou, ale po čase jsou uzavřeny v malém zisku, nebo malé ztrátě a výsledek algo části portfolia tak osciluje kolem nuly.
Na druhou stranu volatilní prostředí relativně vyhovuje našim nevektorovým strategiím jako je market making. Ty totiž nejsou odkázány na směřování trhu, stačí jim, že je na trhu dostatečný objem obchodů, že kterých si můžou ukrojit malý kousek ve formě poplatku.
Vzhledem k nevýrazné situaci v rámci trhu se v mezičase zaměřujeme na posílení naší infrastruktury.
Aktuálně přemýšlíme a připravujeme půdu (ladíme onboarding procesy) pro rozšíření našeho trading teamu. Pokud máte někoho, kdo se zajímá o trading, statistiku a není mu cizí programování například v Pythonu, dejte nám vědět.
Vylaďovali jsme taky náš trading model o transakční náklady. Cenová data z grafu je relativně jednoduché získat, ale výsledek obchodu a konečnou profitabilitu taky hodně ovlivňují obchodní náklady, jako například poplatky za obchod nebo skluz, které můžou být dost variabilní a je s nimi potřeba počítat. Pracujeme tedy na zkvalitnění modelace výsledků strategií po započtení těchto transakčních nákladů.
Připravujeme taky nový Ddashboard, který už jsem měl možnost si trochu vyzkoušet, Ten umožňuje členům trading teamu, i těm, kteří neumí programovat, si nasimulovat a hezky vykreslovat strukturu portfolia podle složení a míry rizika.
Věřím, že za pár týdnů / měsíců to budu moct klientům ukázat na některém z webinářů, pokud mi to kolegové dovolí. Jedná se totiž o naše technologické know-how, které nám dává na trhu náskok.
I přes krátkodobý nepříznivý vývoj na kryptoměnových trzích se nám zejména díky našim nesměrovým strategiím povedl moc pěkný výsledek 2,02 %.
Pokud máte otázky o fungování Earnia, neváhejte se zeptat, rádi je zodpovíme.