Co je to inflace?

Michal Hladký

Co je to inflace a jak ji zastavit? To jsou jedny z nejčastějších otázek, které si v posledních měsících klade zřejmě každý, kdo se alespoň trochu stará o své úspory. Míra inflace však neurčuje pouze to, jakým tempem ztrácí na hodnotě peníze. Pocítit ji může každý, a to na růstu cen různých druhů zboží.

Definice inflace

Každý o inflaci mluví, každý o ní slyšel, jaká je však skutečná definice inflace? Velmi jednoduše se jedná o ztrátu hodnoty měny postupem času. V případě kladné inflace dochází k růstu cen a služeb současně. Důsledkem je, že si za stejné peníze koupíme méně než dříve.

Investice jsou nástrojem k obraně proti inflaci. Přečtěte si článek, který jsme na téma investic psali. 

Měření inflace

Vývoj a měření inflace má ve svojí gesci Český statistický úřad (ČSÚ), který poté výsledné hodnoty také zveřejňuje. Zveřejňovaná hodnota inflace je v těchto statistikách uváděna jako meziroční. Ukazuje tedy o kolik daná měna oslabila za posledních dvanáct měsíců. V závislosti na typu dotčené inflace se pak zveřejňuje v podobě příslušný index. Mezi nejznámější patří především Index spotřebitelských cen (CPI).

Inflace: Dobrý sluha či špatný pán?

Přestože v poslední době je inflace vnímaná v drtivé většině negativně, její zdravá výše je pro správné fungování současného systému nezbytná. V případě, že inflace spadne do záporných hodnot, hovoříme pak o tzv. deflaci, která může mít na ekonomiku podobně škodlivé účinky. O to, aby se inflace držela v potřebných mezích se pak stará Česká národní banka (ČNB).   

Na to, jak to vypadá, když se inflace vymkne kontrole, se lze dnes podívat do několika států, kde meziroční hodnoty dosahují pro nás jen těžko představitelných hodnot. Patří sem například země jako Turecko, Argentina či Venezuela. Některé zdroje dokonce tvrdí, že například ve Venezuele byla nejvyšší naměřená inflace 13 380 %. Podle hodnot, kterých inflace dosahuje se pak zpravidla dělí na tyto varianty:

  • Mírná inflace – inflace v jednotkách procent, jak již bylo řečeno výše, ve zdravých mezích je přirozená
  • Pádivá inflace – růst v desítkách procent
  • Hyperinflace – nárůst o stovky až tisíce procent

Inflační spirála

Inflační spirála se někdy nazývá také jako cenová spirála. Roztáčí se v momentě, kdy růst inflace vytváří tlak na zvyšování mezd, který přichází ze strany odborů či zaměstnanců, chtějících kompenzaci růstu cen.   

Kryptoměny a inflace

Není náhodou, že země nejvíce zasažené nekontrolovatelnou inflací, patří také mezi ty, ve kterých se kryptoměny těší největší oblibě. Silné zastoupení v mezinárodní kryptokomunitě proto mají například občané Ruska či Turecka. Populární je krypto také v Jižní Americe. A zasaženi nejsou pouze běžní střadatelé, ale všechny subjekty. Není proto náhodou, že právě z tohoto kontinentu pocházejí dva fotbalové kluby, které se v minulém roce poprvé pokusili uskutečnit transfer hráče pouze prostřednictvím kryptoměn. O tomto jsme psali zde.